Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zakopane - Zakończenie 40 Szkolnej Ligi Sportów Zimowych

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

     

logobip

                                                                                                  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

 

                                       AKTUALNY KALENDARZ IMPREZ WIOSNA LATO 2024 TUTAJ

 

********************************************************************************************************************************************************************* 

 bieg hasiora

 ZAPISY TUTAJ

 

 

tn DSC01076 Dzisiaj w hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 odbyło się uroczyste podsumowanie rywalizacji 40 Szkolnej Ligi Sportów Zimowych.
Uroczystość była okazją do podsumowania 40 lat rozgrywania ligi i wręczenia nagród osobom zaangażowanym w organizację zmagań. Wręczone zostały także nagrody w postaci zegarów- dyplomów dla najlepszych zawodników tegorocznej ligi oraz pucharów dla szkól i klubów biorących udział w zawodach: narciarstwa alpejskiego, klasycznego oraz łyżwiarstwa. Spotkanie zakończyło się degustacja okazjonalnego tortu.

W galerii fotoreportaż 

 W tej galerii drugi fotoreportaż

W tej galerii fotogramy z wystawy 40 lat SLSZ

 


 Wszystko zaczęło się w 1977 roku. Inicjatorem rozpoczęcia szkolnych zawodów narciarskich pod nazwą Liga Sportów Zimowych był Marcin Kruczek, ówczesny dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportu. Jego następczynią w organizacji Ligi była Wiesława Wawrytko (obydwoje zmarli rok temu w 2016 r.). Po nich schedę przejęli kolejno:

Żytomir Stach, Zbigniew Ślusarczyk, Grażyna Staszewska jeszcze nie Nowak i kolegialnie: Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”,

Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu pod naczelnictwem Pani Zofii Kiełpińskiej, a ostatnie dzieło to już praca Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pod batutą Leszka Behounka.

W 1982 roku Liga przybrała nazwę Szkolna Liga Sportów Zimowych i tak dotrwała do dziś. Autorem nowej nazwy, zważając na udział szkół, był Andrzej Stachowski.

W trakcie czterdziestoletnich zawodów udział wzięło 27.794 uczestników. To więcej niż dzisiaj mieszkańców Zakopanego. W załączeniu tabela uczestników.

W tym miejscu należą się wspomnienia o osobach, które pracowały przy organizacji Lig. Są to już wcześniej wymienieni Marian Kruczek i Wiesława Wawrytko oraz Ryszard Leśniak, Roman Lassota, Sławomir Ochnik, Stanisław Trebunia Tutka – kochał skoki i kombinację norweską, Kazimierz Sieczka, Benedykt Szczygieł, Marek Zawada, Elżbieta Będkowska-Bachleda, Stanisław Jakubiak.
 
 
Miejsce Zawodów
Narciarstwo alpejskie wcześniej:
Czajki, Butorowy Wierch, Kotelnica (Gubałówka), Kalatówki, Chyclówka, Pod Krzyżem, Antałówka, Nosal, Kaniówka (Białka Tatrzańska), Bania, Małe Ciche. 
Aktualnie narciarstwo alpejskie (mowa o lidze) przeniosło się, z wyjątkiem Harendy poza Zakopane. I tak witały nas: Czarna Góra, Jurgów, Białka Tatrzańska, Kluszkowce, 

Rusiński Wierch, Suche.

Narciarstwo biegowe:
Toporowa Cyrhla (kto to pamięta te trasy – na zdjęciach), Pardałówka, Zokówka na Butorowym Wierchu, tak…tak, trasy pod skocznią, Rówień Krupowa i Długa Polana w Nowym Targu.
Łyżwiarstwo:
lodowisko przy ulicy Orkana (stadion), a później COS.
Ciekawostką jest to, że przy ul. Orkana tor był przygotowywany przez Elżbietę Bętkowską-Bachledę i Władysława Bachledę, przez … uwaga ... samochód marki Syrena, który za sobą woził mokry koc.
 
Skoki:
Na obecnej 35-tce były dwie skocznie: 25 i 30, nie było jak dzisiaj 15 „Adasia”. Na 60 też były konkursy, a o 90 wtedy się nie śniło.
Transport
Podstawową siłą był pojazd (sanie) konny (zdjęcia). W przypadku kiedy koń zapadł się w śniegu pod brzuch, to trzeba było go … się odkopywać, a zdarzyło się to dwa razy na Czajkach. Dowóz sprzętu na miejsce zawodów odbywał się wozem, a później na trasie zawodów sprawdzały się tylko sanie.
Później to już był wypasiony skuter, po czym nastała już era ratraka (co za ulga)
W tym punkcie trudno nie wspomnieć o transporcie osób na miejsce zawodów. … w tym zresztą jak do tej pory, Krzysztof Murańka, ojciec późniejszego reprezentanta Polski w skokach. 
Opracowanie wyników
Na początku wyniki były wypisywane na maszynie na kalce hektograficznej (w załączeniu kopia). I ta kalka na specjalnym powielaczu, ulegała urokowi spirytusu denaturowego. Tak można było powielić około trzydzieści wyników, choć nie zawsze. Zależało to od papieru.
 
A po skokach, nie było jeszcze komputerów, do kombinacji była przerwa. W kawiarni COS Leszek Pochwała i Żytomir Stach, przetwarzali wyniki skoków na biegi i po godzinie skoczkowie już biegali. A kto dobiegł do mety, ten wygrał. Tak jak dziś. Z czasem wyniki zaczęły się ukazywać w „Dzienniku Polskim” i „Tygodniku Podhalańskim”.
 
Sprzęt
 
W pierwszych zawodach pomiar elektroniczny był w umyśle wynalazców. Niezawodna ręka, włączająca i wyłączająca stoper, decydowała. Później zaczęła się era pomiaru elektronicznego, którego podstawą był ciężki akumulator starowski 12 V (koń to musiał wozić, a jak nie on to na plecach), Slandi i wreszcie oddech Microgate.
Żebyście nie myśleli, że pierwsi alpejczycy mieli łatwo, to tyczki były … drewniane. Można było nogi połamać, biorąc je między narty. A teraz nastąpiła era tyczek wkręcanych (przynajmniej uginają się przy uderzeniu) i szczotek (lżejsze).
Przygotowanie tras
Nie wiem czy dalibyście sobie radę udeptając trasę od mety do startu (lub odwrotnie). Tak było na początku. O ratrakach się nie śniło. Nie to co dzisiaj. Trasy biegowe objeżdżał skuter, robiąc ślady. Jak nie było skutera to trasy były wymaszerowane przez obsługę.
 
Uczestnicy Ligi
Lista obejmuje uczestników wszystkich Lig.
Widzimy wśród nich olimpijczyków, mistrzów olimpiady i świata, reprezentantów Polski i najmłodszych, którzy „wyskoczyli” z tej Ligi.
Obejmuje też nauczycieli WF, którzy zaczęli zabawę w narciarstwie, działaczy sportowych, a także … uwaga, uwaga … już trenerów (ojców) dzieci, które przysparzają nam chwałę.
 
Biegi narciarskie:
W pierwszych ligach udział brały kluby: LKS „Poroniec”, AZS Zakopane, KS „Maraton” Mszana Dolna, KS „Limanowa”, SKS „Start” Zakopane, LKS „Poprad” Rytro, LKS „Gorce” Nowy Targ, KS „Wierchy” Rabka, WKS „Legia” Zakopane, KS”SNPTT” Zakopane, KS „Podhale” Nowy Targ, TS „Wisła” Zakopane
Dzisiaj to dominują w zawodach:
UKS „Regle” pod dyrekcją małżeństwa Zofii i Jerzego Leśników, UKS Gliczarów Górny pod ręką Barbary Gał, UKS „Dwójka” Biały Dunajec Zygmunta Janochy, LKS Poroniec i szkoły podstawowe z terenu Zakopanego i powiatu tatrzańskiego. Dołączyły do nich gimnazja z terenu całego powiatu.
Narciarstwo alpejskie:
 Z początku w tej konkurencji dominowały Zakopiańskie kluby, ostatnie edycje ligi to już kluby z Warszawy. 
Wspomnijmy tylko nazwiska Tomasza Marca i Czarka Szeszko. Toż to ojcowie zjazdowego powstania. 
WKN, KN Sporteum, WTS Deski to już potęga w naszej Lidze.
Współzawodniczą z nimi:
„Frajda”, KS Firn, UKS Zakopiański, Tatra Ski Academy, MUKS „Śmig”, SN PTT 1907, Mitan Ski, AZS, KN Gondola, NSP „Zielone Wzgórze”, które po raz pierwszy wystartowało w 40-tej lidze.
Łyżwiarstwo:
Tu już walczą szkoły podstawowe i gimnazja z terenu Zakopanego i Białki Tatrzańskiej, w klasyfikacji drużynowej, nie w klasyfikacji klubowej.
Skoki narciarskie:
Przybyło klubów: do AZS, TS Wisła, WKS, LKS Poroniec dołączyły KS Evenement, KS Chochołów, Zogrody i Sołtysianie Stare Bystre.
W 2006 roku dołączyły dziewczęta. 
Tutaj należy wspomnieć o nieocenionym Kazimierzu Długopolskim, wieloletnim delegacie technicznym w tej konkurencji.
 
 
 
Opracowali:
Dariusz Czerniawski
Henryk Radźko
Żytomir Stach
 
 
Olimpijczycy 1. Stanisław Ustupski - Albertville 1992, Lillehamer 1994 – kombinacja norweska

2. Jan Kowal – Calgary 1988 – skoki narciarskie

3. Piotr Habas – Albertville 1992 – kombinacja norweska

4. Robert Mateja – Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turyn 2006 – skoki narciarskie

5. Jakub Malczewski – Albertville 1992 – narciarstwo alpejskie

6. Ewa Zagata - Albertville 1992 – narciarstwo alpejskie

7. Halina Pitoń - Albertville 1992, Lillehamer 1994, Nagano 1998 – biathlon

8. Wojciech Skupień - Lillehamer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002 – skoki narciarskie

9. Krystian Długopolski - Nagano 1998 – skoki narciarskie

10. Jagna Marczułajtis - Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turyn 2006 – snowboard

11. Tomasz Pochwała - Salt Lake City 2002 – skoki narciarskie

12. Kamil Stoch - Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014 – skoki narciarskie

13. Konrad Niedźwiedzki - Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014 – łyżwiarstwo szybkie

14. Justyna Kowalczyk - Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014 – biegi narciarskie

15. Paulina Bobak - Vancouver 2010, Soczi 2014 – biathlon

16. Dawid Kubacki - Soczi 2014 – skoki narciarskie

17. Karolina Riemen - Vancouver 2010, Soczi 2014 – skicross

18. Maciej Kot - Soczi 2014 – skoki narciarskie

19. Jan Ziobro - Soczi 2014 – skoki narciarskie

20. Agnieszka Gąsienica Daniel - Vancouver 2010 - narciarstwo alpejskie

21. Maciej Staręga – Soczi 2014 - biegi narciarskie

22. Maryna Gąsienica Daniel – Soczi 2014 - narciarstwo alpejskie


Olimpijczycy wśród sędziów, organizatorów, trenerów
1. Józefa Czerniawska (Pęksa) – Cortina d’Ampezzo 1956, Squaw Valley 1960, Grenoble 1968 – Biegi narciarskie

2. Zofia Kiełpińska (Topór Huciańska) - Albertville 1992 – biegi narciarskie, Lillehamer 1994 - biathlon 

3. Barbara Grocholska-Kurkowiak – Oslo 1952, Cortina d’Ampezzo 1956 – Narciarstwo alpejskie

4. Małgorzata Tlałka-Długosz – Sarajewo 1984, Calgary 1988 – Narciarstwo alpejskie

5. Kazimierz Długopolski – Sapporo 1972, Lake Placid 1980 – Kombinacja norweska
 
 


WYKAZ UCZESTNIKÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W SZKOLNEJ LIDZE SPORTÓW ZIMOWYCH W LATACH 1977-2017
                       
NR LIGI / ROK KONKURENCJE RAZEM ILOŚĆ UCZESTNIKÓW
BIEGI ZJAZDY SKOKI KOMB. NORW. ŁYŻWY
dz chł dz chł dz chł dz chł dz chł
I 1977/78 47 44 62 50 203
II 1978/79 68 102 48 96 54 63 56 487
III 1979/80 60 205 44 94 39 33 68 47 590
IV 1980/81 72 186 45 97 57 51 71 40 619
V 1981/82 51 134 43 9 72 50 53 90 502
VI 1982/83 142 211 59 106 43 33 43 49 686
VII 1983/84 61 139 55 91 53 27 56 17 499
VIII 1984/85 41 146 75 108 61 43 79 41 594
IX 1985/86 188 201 72 87 43 107 698
X 1986/87 91 183 61 81 69 63 548
XI 1987/88 73 85 68 86 312
XII 1988/89 49 98 58 54 63 322
XIII 1989/90 37 67 54 54 212
XIV 1990/91 67 113 52 88 48 38 406
XV 1991/92 75 155 40 40 310
XVI 1992/93 82 101 40 36 259
XVII 1993/94 100 119 52 34 36 26 367
XVIII 1994/95 166 255 96 89 62 58 66 65 857
XIX 1995/96 140 260 88 81 72 33 76 71 821
XX 1996/97 221 309 107 132 91 56 132 109 1157
XXI 1997/98 174 252 78 75 95 84 79 51 888
XXII 1998/99 172 284 101 140 67 63 143 90 1060
XXIII 1999/00 139 195 126 189 72 51 165 103 1040
XXIV 2000/01 99 165 125 171 97 49 112 93 911
XXV 2001/02 105 158 127 175 91 69 147 136 1008
XXVI 2002/03 77 119 122 189 102 54 125 141 929
XXVII 2003/04 89 138 151 190 92 35 148 152 995
XXVIII 2004/05 76 128 138 185 102 38 156 167 990
XXIX 2005/06 86 138 164 195 106 52 164 184 1089
XXX 2006/07 47 91 116 163 1 93 30 541
XXXI 2007/08 92 164 92 167 103 60 149 165 992
XXXII 2008/09 120 186 89 122 3 63 1 53 637
XXXIII 2009/10 115 141 106 122 5 87 3 50 111 134 874
XXXIV 2010/11 87 123 100 141 4 61 3 26 109 139 793
XXXV 2011/12 99 126 10 46 1 34 139 141 596
XXXVI 2012/13 54 93 121 108 9 62 38 136 128 749
XXXVII 2013/14 51 81 115 139 126 117 629
XXXVIII 2014/15 79 129 140 163 10 78 38 157 124 918
XXXIX 2015/16 70 131 84 112 8 81 24 159 150 819
XL 2016/17 103 127 86 107 8 81 1 41 176 157 887
SUMA UCZESTNIKÓW W 40-TU LATACH LIGI 8899 8360 2484 1430 6621 27794