Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zakopane - "Chodzę z MOSiRem Biegam z MOSiRem".

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

     

logobip

                                                                                                  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

 

                                                                                  Kalendarz imprez sportowych Zima  2022/2023

 

 

***********************************************************************************************************************************************************************

 

UWAGA!!!!!
Zawody XLV SZKOLNEJ LIGI SPORTÓW ZIMOWYCH, PUCHAR ZAKOPANEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM na Kasprowym Wierchu Z POWODU ZAGROZENIA LAWINOWEGO ZOSTAJA ODWOŁANE. 

 

tn puchar 2023 plakat B2 logotypy 29.12 11

XLV SZKOLNA LIGA SPORTÓW ZIMOWYCH

PUCHAR ZAKOPANEGO DZIECI I MŁODZIEŻY

W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM – ZAKOPANE 2023

link do zapisów :TUTAJ

 

nw MOSIR Zakopane organizuje pierwsze zajęcia z nordic walking. Spotkanie w czwartek 29 maja
o godzinie 18.30 w muszli koncertowej w Parku Miejskim (zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DLACZEGO WARTO CHODIĆ Z KIJKAMI NORDIC WALKING

Nordic Walking to propozycja dla każdego, kto lubi spacery i ruch na świeżym powietrzu. Nie ważny jest wiek ani kondycja. Wystarczą tylko wygodne buty i dwa kije.

Nordic Walking- jest to efektywny marsz ze specjalnie do tego przystosowanymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Dlaczego używamy kijów?
Zwykły, nawet intensywny marsz to trening mięśni nóg i w niewielkim stopniu mięśni brzucha i pleców. Biorąc do rąk kije możemy zaangażować podczas treningu mięśnie górnej połowy ciała, rozluźnić mięśnie grzbietu, uruchomić mięśnie pleców i brzucha, a przede wszystkim odciążyć kręgosłup i stawy kończyn dolnych.
Podczas prawidłowego treningu jest zaangażowana większość mięśni naszego ciała, co powoduje, że trening jest wystarczający i nie musimy go uzupełniać np. na siłowni. Dlatego tak ważna jest technika w Nordic Walking, żeby trening spełniał wspomniane założenia prawidłowe użycie kijów jest podstawą powodzenia.

Fenomen Nordic Walking:
• jest łatwy i szybki do nauczenia
• dobry dla każdej grupy wiekowej
• nie jest zależny od terenu i sezonu, dlatego można go uprawiać przez cały rok
• jest bezpieczny i niezwykle prosty w opanowaniu
• stanowi świetną zabawę i jest „bardzo towarzyski"
• relaksuje i poprawia nastrój

Efekty zdrowotne:
• angażuje do ruchu aż 600 mięśni co stanowi 90% układu mięśniowego
• pozwala spalić 400 kalorii na godzinę
• odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa aż o 5 kg na każdy krok
• buduje gorset mięśniowy wokół kręgosłupa
• doskonale kształtuje talię i pośladki
• wzmacnia serce, wspomaga pracę układu krążenia i limfatycznego
• wzmacnia mięśnie oddechowe
• kształtuje prawidłową sylwetkę
• pomaga utrzymać równowagę
• kształtuje koordynację
• jednocześnie ćwiczy się siłę, wytrzymałość i gibkość

Dla kogo jest Nordic Walking?
• dla wszystkich, którzy chcą utrzymać dobre zdrowie, kondycję i smukłą sylwetkę, a także dla osób:
• z nadwagą i otyłością
• z ryzykiem chorób serca
• z nadciśnieniem
• z zaburzeniami krążenia w kończynach górnych i dolnych oraz skłonnościach do obrzęków
• dla kobiet w ciąży i po ciąży
• w każdym wieku
• z zwyrodnieniami stawów
• z bólami w obrębie kręgosłupa i osteoporozą
• zestresowanych
• z wadami postawy i skoliozą
• z problemami z utrzymaniem równowagi
W co się ubrać?
W kwestii ubioru, Nordic Walking charakteryzuje się pełną dowolnością. Ubranie ma być po prostu wygodne i dostosowane do warunków pogodowych. Pamiętać należy, że podczas energicznego marszu z kijkami będzie nam dużo cieplej.
Większą uwagę należy zwrócić na buty, które powinny mieć stabilną, miękką i nie ślizgającą się podeszwę. Zaletą będzie lekkość i nieprzemakalność, żeby móc z nich korzystać w każdą pogodę.

Jak wybrać kije do Nordic Walking?
Pamiętajmy, aby podczas treningów używać prawidłowych kijów.
Im lżejszy i wytrzymalszy kij, lepszy uchwyt tym cena jest wyższa. Tanie kije to najczęściej kije aluminiowe, ciężkie i sztywne. Idealnym materiałem do produkcji kija jest kompozyt włókna węglowego, im większa zawartość karbonu tym kij jest lżejszy i lepiej amortyzuje drgania, które powstają podczas wbijania w podłoże. Jeśli chodzimy na treningi kilka razy w tygodniu potrzebujemy bardziej wytrzymałych i komfortowych kijów.
Ważne są też końcówki kijów, powinny być wykonane z hartowanej stali, ścięte pod kątem, wówczas kije łatwo wbija się w podłoże, co ułatwia nam prawidłowe odpychanie się podczas marszu. Każde kije do Nordic Walking w zestawie mają gumowe nakładki na metalowe końcówki, zwane bucikami. Są one bardzo przydatne, kiedy maszerujemy po asfalcie lub innych twardych nawierzchniach.
Kije do Nordic Walking powinny być trochę dłuższe niż te, których używamy na podejściach.

Wzór na odpowiednią długość kijków to wysokość sylwetki x 0,68

Zawodowcy trzymając taki kijek pionowo, powinni mieć ramię ułożone pod kątem 90 stopni do przedramienia. W przypadku początkujących miłośników Nordic Walking kijek może być o 5cm krótszy przez co ten kąt będzie nieznacznie większy.

Wzmocnisz mięśnie kręgosłupa i zmniejszysz bóle pleców

Dokucza ci odcinek lędźwiowy kręgosłupa i bolą plecy. Unikasz ruchu, by nie sprowokować bólu. To błąd. Nordic Walking to bardzo bezpieczna dla kręgosłupa forma aktywności fizycznej. Zalecana jest nawet podczas rehabilitacji. Marsz z kijkami nie musi być wyczynem sportowym. Natomiast w przeciwieństwie do zwykłego spaceru, równomiernie obciąża cały układ mięśniowy, kije zaś stanowią dodatkowe zabezpieczenie i pozwalają odciążyć kręgosłup. Regularnym treningiem można wzmocnić mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

Obniżysz poziom cholesterolu i unormujesz ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi - 140/90 mm Hg i cholesterol w górnej granicy normy - 200 mg/dl alarmują lekarze. Maszerując, poprawisz swoje wyniki. Optymalne ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg. Jeśli masz wyższe, to sygnał, że powinnaś jak najszybciej zmienić swój tryb życia. Za wysokie ciśnienie osłabia serce i uszkadza naczynia krwionośne. Maszerując z kijami, zrobisz wiele dobrego dla swojego układu krążenia.
Gdy mięśnie pracują (w tym wypadku niemal wszystkie), krew zaczyna szybciej krążyć. Musi dostarczyć im więcej tlenu, a wraz z nim substancji odżywczych. Wraz z potem usuniesz z organizmu sól i nadmiar wody, co również wpływa na obniżenie ciśnienia. Ruszając się, spalasz również tłuszcz i dzięki temu obniżasz "zły" cholesterol.

Zapobiegniesz żylakom i wyrzeźbisz mięśnie nóg
Masz pracę, która wymaga wielu godzin siedzenia lub stania. Wieczorem twoje nogi są "ciężkie" i spuchnięte. Marsz z kijami jest polecany przez lekarzy wszystkim, którzy prowadzą siedzący tryb życia. To forma aktywności, dzięki której można w porę zapobiec żylakom lub opóźnić ich pojawienie się.

Dotlenisz organizm oraz rozładujesz napięcie i stres

Większość dnia spędzasz w zamkniętym pomieszczeniu. W pracy często towarzyszy ci silny stres. Nawet krótki, np. 30-minutowy marsz pozwoli ci szybko zregenerować siły. Idąc, zadbaj o prawidłowy oddech. W ten sposób dotlenisz cały organizm, bo z chwilą rozpoczęcia najmniejszego nawet wysiłku wzrasta wentylacja płuc. Pogłębiony oddech relaksuje i rozluźnia zmęczone mięśnie.